Egyénre szabva
Az elemi rehabilitációs szolgáltatást ingyenesen az a látássérült személy veheti igénybe, aki szembetegség, veleszületett rendellenesség vagy a központi idegrendszer látásfunkciókat érintő betegsége miatt az önálló mindennapos életvitelében akadályozott. Ennek feltételeit a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló 1998. évi XXVI. törvény és a 490/2020. (XI. 11.) Korm. rendelete szabályozza.
A szolgáltatás igénybe vételéhez szükséges
-
szemész szakorvosi vélemény, vagy
-
látási fogyatékosság alapján a fogyatékossági támogatás megállapításáról szóló hatósági határozat, vagy a megállapítás alapjául szolgáló hatályos szakhatósági állásfoglalás, szakvélemény, vagy
-
a vakok személyi járadékának megállapításáról szóló hatósági határozat vagy a vakok személyi járadékát kérelmező csökkentlátó nyilvántartó lap, vagy
-
egyéb, a látássérülést alátámasztó dokumentum bemutatása.
Első alkalommal
A látássérült személy jelentkezését követően egyeztet a klienskoordinátorral az alapvető szemészeti állapot, az előzetesen felmérhető igény, valamint a szolgáltatásnyújtás helyszínét illetően.
A rehabilitációs szolgáltatás megkezdésének feltétele az egyéni Rehabilitációs Szerződés megkötése, amely az együttműködés és az igénybevétel alapvető feltételeit rögzíti. (A dokumentum a Hasznos menüpont alatt megtekinthető.) Az első alkalommal - a személyes iratokon kívül - kérjük, hogy a látássérülésével kapcsolatosan rendelkezésére álló, fent felsorolt dokumentumot, vagy dokumentumokat hozza magával.
A szolgáltatás megtervezése érdekében az Alapítvány szakemberei egyéni beszélgetések, felmérések és tesztek segítségével tárják fel a Kliens igényeit. Meglévő látásteljesítmény esetén szakemberünk funkcionális látásvizsgálatot végez, melynek célja hogy felmérjük, hogy a hozzánk forduló látássérült személy milyen mértékben képes a látására támaszkodni a mindennapokban.
A felmérések eredménye alapján a szakemberek javaslatot tesznek arra vonatkozóan, hogy melyek azok a rehabilitációs területek, amelyekben ajánlott meglévő ismereteinek, képességeinek és készségeinek fejlesztése. Az egyén döntése alapján rögzítésre kerülnek a rehabilitációs célok, és az ezek eléréséhez szükséges foglalkozások köre.
A szolgáltatás formája, gyakorisága
A rehabilitációs szerződés megkötése után lehetőség van az Alapítvány által biztosított környezetben, ambuláns (bejáró) szolgáltatás igénybe vételére, de igény szerint otthontanítás keretében is igyekszünk segítséget nyújtani.
Az együttműködésünk ideje alatt koordinátort biztosítunk a hozzánk forduló személyek számára, aki végigkíséri a rehabilitációs folyamaton, felmerülő kérdéseire választ ad, és személyre szabott támogatást nyújt. A rehabilitációs foglalkozások időpontjait - általában heti-kétheti rendszerességgel - előre egyeztetjük.
A folyamat lezárása
A tervezett szolgáltatások megvalósulása után lehetőség van új igények rögzítésére, hiszen előfordulhat, hogy időközben megváltozik az igénybe vevő élethelyzete, szükséglete. Amennyiben pedig már nincs szükség szakembereink segítségére, úgy továbbra is kapcsolatban maradunk, hogy szükség esetén ismét támogatást nyújthassunk.
A folyamat lezárásától függetlenül a kapcsolat nem feltétlenül szakad meg a szervezettel: a közösségi programjainkon, rendezvényeinken, klubfoglalkozásainkon való részvétel biztosítja, hogy továbbra is kapcsolatban maradhassunk.