Informatika és gépírás
A technika fejlődésével nagyszerű lehetőségek nyíltak meg a látássérült emberek számára is. Kapcsolattartáshoz, információszerzéshez, munkához, a szabadidő hasznos eltöltéséhez, egyaránt segítségül hívhatják ezeket az eszközöket, programokat. Alapítványunknál jól képzett, az újdonságokkal folyamatosan lépést tartó munkatársak oktatják a látássérült embereket személyre szabott, az egyéni igényekhez igazodó tempóban és tananyag alapján. Fontos szempontok az oktatás megkezdésekor, hogy az ügyfél rendelkezik-e előzetes ismeretekkel, és funkcionális látással, de egyik hiánya sem jelent akadályt az ismeretek, készségek elsajátításához.
Az alapítványunk eszközparkjában megtalálható eszközöket be tudjuk mutatni, klienseink kipróbálhatják őket, megtanulhatják a használatukat. Beszerzésükhöz is segítséget nyújtunk, tanácsokkal, pályázati lehetőségek felkutatásával, pályázatok megírásával.
- Gépírás tanulás
A 10 ujjas gépelés megtanulását azoknak javasoljuk, akik hosszabb leveleket, vagy egyéb szövegeket szándékoznak rögzíteni a számítógép segítségével. A kiinduló kéztartás rögzítése után, csak tapintás útján kell megkeresni az egyes betűkhöz, számokhoz, egyéb jelekhez tartozó billentyűket a klaviatúrán. Sok gyakorlással elsajátítható, hogy jó tempóban akár terjedelmesebb szöveget is le tudjanak írni klienseink. A gépírás megtanulása a számítógép használatához elengedhetetlen billentyűkombinációk használatát is nagy mértékben megkönnyíti. Az internetről ingyenesen letölthetők olyan programok, amelyeket kifejezetten a 10 ujjas gépelés gyakorlására fejlesztettek ki.
- Számítógép használat elsajátítása
A tanulás megkezdése előtt munkatársunk felméri az ügyfél előzetes tapasztalatait, jelenlegi tudását, képességeit, illetve, ha az illető otthonában zajlik a tanfolyam, akkor a rendelkezésre álló informatikai eszközök állapotát. Nagyon fontos a számítógép (asztali gép vagy laptop) testreszabása: nagyító- vagy/ és felolvasóprogram segítségével. Az oktatás fő témakörei a következők:
- Alapvető klaviatúra ismeretek
- Az eszközök fizikai felépítése (hardverek)
- Operációs rendszer ismeretek
- Általános szoftver alapismeretek
- Speciális szoftver alapismeretek: képernyőolvasó, képernyőnagyító programok használata
- Szövegszerkesztés
- Internet alapismeretek
- Különböző kommunikációs csatornák használata (e-mail, skype, közösségi oldalak, stb.)
- Segédprogramok használata.
- Beszéltethető okoseszközök használatának tanulása
Az okostelefonok, táblagépek használata klienseink körében is egyre elterjedtebb. Mindkét eszközcsalád kétfajta operációs rendszerrel forgalmazott- Android és IOS, mely teljeskörűen akadálymentesített a látássérült emberek számára. A kapcsolattartás mellett a szabadidő hasznos eltöltésére, információszerzésre, tanulásra is jól használhatóak ezek az eszközök.
A tanulás során érintett témakörök:
- Az eszközön található kezelőgombok feltérképezése; nevük-használhatóságuk. A készülék indítása, ki- és bekapcsolása, feloldása, testreszabása.
- Az érintőképes kijelzőn használható alapvető gesztusok, kézmozdulatok elsajátítása
- A kezdőképernyők feltérképezése, a programok indítása, lezárása, hívások fogadása, befejezése
- A telefon alkalmazás megismerése, hívásindítás módjai
- A teljes kijelző feltérképezésének technikái
- Üzenetalkalmazás, szövegbevitel billentyűzet használatával vagy hangutasítással, diktálással, SMS, jegyzet, email írása
- Iphone használat
Az egyik leghasznosabb segédeszköz a látássérült személyek számára az ipohne. Méreténél fogva bárhová elvihető, operációsrendszerébe (melyet IOS-nak nevezünk), sokféle kisegítő lehetőséget integrált a gyártó. A látássérült személyek számára teljeskörűen akadálymentesítették, narrátorral és nagyítóval látták el, mely szinte minden nyelvterületen alkalmazható. A speciális alkalmazási mód más használatot követel meg, mint az android-os telefonok esetében.
Az oktatás fő területei:
- Gesztusok használata: 1, 2, 3 és 4 ujjas gesztusok, legyintések, a rotor használata
- Szövegbevitel billentyűzet használatával vagy diktálással
- Speciális programok használata: pl. pénzfelismerés, gépelt szöveg felolvastatása, stb.
- Alkalmazások, letöltése, telepítése, használata (pl. a TÁVSZEM, mely az MVGYOSZ távsegítség-alkalmazása, a hangoskönyvtár, vagy navigációs program használata, mely segítséget nyújthat a tájékozódás-közlekedés során)
Ezt az eszközt elsősorban kommunikációhoz tervezték - hanghívás, SMS, video hívás - de ezen felül, szinte minden alkalmazása nagyon hasznos a látássérült emberek életének megkönnyítésére: diktafon, hangoskönyv hallgatás, rádió, fényképezőgép, navigáció, felolvasó, e-mail és interneten keresztül történő videó kommunikáció, bankolás, stb.
Talán a legfontosabb eszközzé lépett elő az infokommunikáció területén, melynek tanítására nagy hangsúlyt fektetünk. A fejlődés folyamatos, újabb és újabb programok, lehetőségek születnek nap mint nap. mi pedig megpróbálunk lépést tartani velük.