Tapintható írás-olvasás
A technika több lehetőséget is kínál azok számára, akik elveszítették olvasási képességüket. Léteznek hangoskönyvek, melyeket CD-lejátszóba, vagy számítógépbe helyezve lejátszhatunk, vannak fantasztikus felolvasó programok, -eszközök. Sok látássérült ember számára az olvasás, hallgatást jelent, ami – akárcsak a hagyományos értelemben vett olvasás - szórakoztató és élvezetes eltöltése a szabadidőnek. Azonban vannak olyanok, akiknek ez nem elég, akik szeretnék a saját tempójukban, a papír érintésével átélni az olvasás élményét. Számukra is létezik megoldás, hiszen a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének gyűjteményében számos Braille olvasnivalót találhatnak. A pontírás elsajátítása nem könnyű feladat, de sok gyakorlással sikerülhet. Így lehetővé válik, hogy ügyfelünk pontírással készült újságokat, könyveket olvasson, feliratozzon otthonában CD-ket, fűszertartókat, el tudja olvasni a gyógyszeres dobozok feliratát, vagy közintézményekben kihelyezett információs táblákat.
A tréning menete
- Bevezetés
Az első foglalkozásokon tapintásfejlesztő feladatokat adunk, melyek segítségével kliensünk gyakorolhatja tárgyak, formák tapintás útján történő felismerését, összehasonlítását, megkülönböztetését először térben, majd síkban. Feladatlapokon elkezdjük a sorkövetés, sorváltás technikájának megtanulását, illetve bevezetjük a Braille alapjául szolgáló „hatpontrendszer” rejtelmeibe. Közben egyre kisebb tárgyakkal, formákkal végzi az ügyfél a feladatokat.
- Az ABC és az írásjelek megtanulása
Az olvasás és az írás tanulása, gyakorlása párhuzamosan zajlik. A betűtanulás sorrendje nagyon fontos, az egyszerű formájú betűkkel kezdődik, majd a nehezebben felismerhetők következnek. Eleinte betűsorokat, rövid szavakat olvasunk, később hosszabb szavakat és mondatokat. Olvasáshoz feladatlapokat, illetve Görgényi Miklós: Alapfokú pontírás tankönyvét használjuk, az írás tanuláshoz alapítványunk tud kölcsönözni speciális írógépet, és pontozót is.
- Szövegek, egyszerű történetek olvasása, pontozóhasználat megtanulása
A legtöbben a ritkasorosan (azaz egy sor szöveg, egy üres sor váltakozásával) írt egyszerű történetek olvasásáig jutnak el. Szorgalmas gyakorlással a sűrűsorosan nyomtatott regények, vagy egyéb nagy lélegzetű művek olvasása is sikerülhet.
A pontozó egy egyszerű kisméretű eszköz, melynek segítségével például címkéket, rövid listákat készíthetünk, és a terjedelmes, nehéz írógéppel ellentétben mindenhová magunkkal vihetjük.