Mindennapos tevékenységek újratanulása
A látássérülés bekövetkezése az élet minden területén kihívások elé állítja klienseinket. Előfordul, hogy a mindennapokban rutinnak számító tevékenységek is kivitelezhetetlennek, néha már-már félelmetesnek tűnnek. Legyen szó borotválkozásról, kávéfőzésről, pénzkezelésről, vagy akár bonyolultabb tennivalókról, mint a süteménysütés, vagy a varrás, vasalás; sok olyan technikát, módszert, eszközt tudunk mutatni, melyek segítségével újra elvégezhetők lesznek a mumussá vált tevékenységek.
Felmérés
A felmérés ebben az esetben azt jelenti, hogy egy beszélgetés során, majd közös, vagy a kliens által önállóan végzett tevékenység megfigyelése alapján információkat kapunk arról, mennyire önálló jelenleg, illetve mik az igényei, mit szeretne megtanulni. Fontos, hogy mikor következett be a látássérülés, előtte mennyire volt önálló, milyen szokásai voltak, illetve vannak jelenleg. Megfigyeljük a mozgásos, manipulációs képességeit, milyen a memóriája, a figyelme, használja-e a tapintását, és egyéb érzékszerveit a tevékenység során. Felmérjük a környezetét, és azt is, hogy van-e segítsége a mindennapokban.
A tréning menete
Amennyiben szükséges, ötleteket adunk ügyfelünknek az otthoni környezet átalakítására (pl. tárgyak rendszerzése, akadálymentesítés, kontrasztosítás).
Az egyszerűbb technikák, tevékenységek tanulásával kezdjük, majd következhetnek a bonyolultabb, összetettebb feladatok. A gyakorlás elengedhetetlen az önállósodás eléréséhez, ezért kérni szoktuk klienseinket, hogy a foglalkozások közötti időszakokban ismételjék a tanult tevékenységeket. Nagy hangsúlyt fektetünk a biztonságra, a veszélyes eszközök megfontolt használatára.
Alapítványunk több olyan eszközzel rendelkezik, melyek nagyban megkönnyíthetik a látássérült személyek mindennapi életét. Ezek egy része hétköznapi tárgy, mint például a hagymatű, vagy a zoknipárosító, de vannak speciális segédeszközök is, mint a beszélő vérnyomásmérő, vagy a színfelismerő. Érdemes először kipróbálni, többször is használni ezeket az eszközöket, és csak akkor megvásárolni azokat, ha valóban hasznosnak bizonyulnak.
A következő területeken lehet segítséget kérni:
- Személyi higiéné: WC használat, testápolás, körömápolás, hajápolás (frizurakészítés), sminkelés, szőrtelenítés
- Egészségügyi ismeretek: gyógyszer használat, vérnyomás-, vércukorszint-, lázmérő, szemcsepp használat, műszem tisztítás, sebtisztítás/kezelés
- Ruhagondozás: ruhaneműk felvétele, megkülönböztetése, rendszerezése, hajtogatás, cipőápolás
- Mosás: kézi mosás, mosógép használat, teregetés
- Varrás: tűbefűzés, gombfelvarrás, kézi varrás, varrógép használat
- Vasalás
- Takarítás: rendrakás, rendszerezés, mosogatás, felületek törlése, söprögetés, felmosás, porszívózás, ablakpucolás, fürdőszoba takarítás (WC, mosdó, kád, csempe), konyhai takarítás (tűzhely, sütő, hűtőszekrény), ágynemű használat, törött üveg feltakarítása
- Jelölések: ruhaneműk, tisztítószerek, élelmiszerek, elektrotechnikai eszközök, kulcsok, CD-k, stb.
- Mérés, adagolás
- Pénzkezelés, bankkártya használat
- Iratrendezés, ügyintézés
- Telekommunikációs eszközök használata
- Elektronikai eszközök és gépek használata
- Aláírás
- Étkezés: terítés, tálalás, evőeszköz használat
- Bevásárlás
- Konyhai technikák: szeletelés (kenyér, hús, sajt), kenés, hámozás, pucolás, aprítás, reszelés, folyadéktöltés, konzervnyitás, tojás feltörése és szétválasztása, tűzhely- és sütőhasználat, forralás, párolás, sűrítés (habarás, rántás stb.), pürésítés, panírozás, olajban sütés, főzés, szűrés, ízesítés, sütemény készítés (tészta összeállítás), étel elkészültének megállapítása
- Csecsemőgondozás
- Szabadidős tevékenységek: barkácsolás, szövés, patchwork, gyöngyfűzés, adaptált társasjátékok megismerése
- Növény- és állatgondozás